SPORTOVNÍ ČINNOSTI V DOZP

Veslování

Naši klienti mají možnost navštěvovat každé úterý a čtvrtek veslařský klub pod vedením trenéra Petra Janáka. Handicapovaní lidé dostali možnost veslovat již v dubnu roku 2004 v TJ Chemička odd. veslování - jako první v České republice. Veslařský klub byl založen v lednu 2005 a byl pojmenován Veslařský klub Tyflocentra Ústí nad Labem, protože v té době veslovali pouze zrakově handicapovaní. V roce 2009 se mezi členy zapojil i člověk s mentálním postižením, náš klient Stanislav Šuryček. Od té doby prošlo veslařským klubem 9 našich klientů. Nyní tam dochází 2 stálí členové. Zmínka o náboru lidí s mentálním postižením byla i v novinách Mladá fronta 7 Sedmička (zde). Členové veslařského klubu se účastní různých soutěží ve veslování.
Za těch několik let získali naši klienti několik medailí. Například v jízdě o Český pohár na veslařském trenažéru v kategorii LTA-ID vybojoval první místo Petr Benátský a třetí místo Stanislav Šuryček. Na mistrovství České republiky v jízdě na veslařském trenažéru v Olomouci si medaili za druhé místo odnesl Petr Benátský a za třetí místo Míla Malý.
Klienti, kteří jsou členy veslařského klubu, jezdí na různé akce po České republice. Pravidelně se účastní např. Ústecké zatáčky nebo každoročních Primátorek.

Kuželky

V roce 2010 naše zařízení oslovil pan Ing. Miroslav Wedlich, zda by naši klienti měli zájem o pravidelnou aktivitu v kuželně TJ Lokomotiva Ústí nad Labem. Tato volnočasová aktivity mohla být ve zmíněném roce uskutečněna díky Nadaci O2. Od roku 2011 se daří v aktivitě pokračovat. Sportovní dohled nad klienty provádějí dobrovolníci TJ Lokomotiva Ústí nad Labem Miroslav Bednář, Miroslav Wedlich, Marcela Bořutová a Jolana Dvořáková (po několikaročním snažení v nominaci těchto dobrovolníků na Křesadlo, se v roce 2013 zadařilo a dobrovolníci toto ocenění obdrželi). Klienti navštěvují kuželnu jednou týdně (každé pondělí) na jednu hodinu. Pro velký zájem klientů jsou rozděleni do dvou skupin, které se po týdnu střídají. Zmínění dobrovolníci se klientům plně věnují, vysvětlují jim pravidla hry a učí je hru samotnou. V roce 2012 se do kuželek zapojili i dobrovolníci z řad studentů prostřednictvím projektu Think Big od O2. Od té doby se nám podařilo získat další finanční prostředky na zaplacení tréninků a turnajů v kuželně díky dobrovolnickým programům Think Big O2 a AmRestu.

Hnutí speciálních olympiád

Domov Všebořice je členem Hnutí speciálních olympiád – máme svůj tým TEAM Všebořice, se kterým se zúčastňujeme různých sportovních klání – atletika, bocca, přehazovaná…
Dále naši klienti využívají: • plaveckých hal, kam chodí s doprovodem plavat, • cyklostezky, po které jezdí na in-line bruslích • pořádají výlety do okolí • docházejí na cvičení pilates • navštěvují hokejové zápasy Ústeckých lvů na zimním stadionu apod.